27
svibanj
Disanjem nazivamo izmjenu plinova između stanica organizma i vanjskog okoliša. Disanje je spontani, ritmički i mehanički proces tijekom kojeg nastaje prijenos kisika iz atmosfere u stanice tkiva, a ugljičnog dioksida u suprotnom smjeru.
Disanje se sastoji iz dvije faze: UDAHA i IZDAHA.
Udah je aktivna faza disanja – za njegovu provedbu potrebna je aktivacija mišića. Prilikom mirovanja to su dijafragma i međurebreni mišići (čija je jedina funkcija disanje). Prilikom napora udah je dublji pa se uz prethodno navedene mišiće, aktiviraju i mišići stabilizatori i mišići elevatori ramenog obruča.
Izdah je u mirovanju uvijek neaktivna faza disanja – elastična vlakna plućnog tkiva, koja se rastegnu prilikom kontrakcije inspiracijskih mišića, prestankom faze udaha vraćaju volumen pluća u početni položaj. Prilikom vježbanja izdah može, našom voljom, postati aktivan, odnosno forsiran.
Forsiranim izdahom događa se kontrakcija abdominalnih mišića i mišića ”donjeg dijela leđa”. Takvim aktivnim izdahom pomažemo si pri savladavanju napora kao i pri stabilizaciji trupa i leđa.
Dijafragmalno disanje je najučinkovitija i najekonomičnija vrsta disanja. Istodobna aktivacija dijafragme, mišića trupa i zdjeličnog dna povećava pritisak u abdominalnoj šupljini -> tzv. ”intraabdominali pritisak” (eng. IAP). Upravo je povećanje IAP-a ključni moment koji vodi povećavanju volumena trbušne šupljine osiguravajući dodatnu, golemu potporu kralježnici prilikom savladavanja vanjskog opterećenja!
Prsno disanje zahtijeva daleko više energije, a za slabiji učinak. U usporedbi s dijafragmalnim disanjem koje aktivira dijafragmu i abdominalne mišiće, prsno disanje ”zahtijeva” aktivaciju mišića ramenog obruča što za posljedicu ima stvaranje velike količine stresa u vratnom (cervikalnom) dijelu kralježnice. Osim što stvara nepotrebnu napetost, količina kisika koja se udahne s jednim udahom osjetno je manja nego prilikom dijafragmalnog disanja što onda zahtijeva veći broj udaha u toku dana i puno veći utrošak energije!
Glavna prednost dijafragmalnog disanja je gore navedeni IAP. Koji osigurava potporu kralježnici i omogućava nam daleko sigurnije treniranje.
Prilikom prsnog udaha naše ramena se odižu, a naš struk se sužava što ga čini iznimno ”ranjivim”. Poistovjetimo izgled našeg tijela prilikom prsnog disanja s pješčanim satom. Naš bi struk u toj situaciji bio spoj dvaju komora -> upravo dio pješčanog sata koji je vrlo ”slab”.
Prilikom dijafragmalnog disanja naša ramena ostaju neaktivna, a navedeni IAP povećava površinu naše trbušne šupljine čime se naš struk širi i postaje daleko snažniji! Poistovjetimo izgled našeg tijela prilikom dijafragmalnog disanja s teglicom marmelade. Ona je za razliku od pješčanog sata upravo najsnažnija u svojem središnjem dijelu -> naš struk!
Donosimo vam i dvije jednostavne, ali vrlo učinkovite vježbe koje će vam uvelike pomoći pri osvještavanju dijafragmalnog disanja.
Stajaća varijanta – zauzmite vama najugodniji uspravni stav u raskoraku. Zatim palčevima počnite vršiti pritisak na lateralne (bočne) rubove vašeg rectus abdominis-a (” six packa”). Uz udah kroz nos, bez da aktivirate vaša ramena, vaš zadatak je lateralno i frontalno (u strane i prema naprijed) ekspandirati vašu trbušnu šupljinu. IAP postaje sve viši, kralježnica postaje sve stabilnija i zaštićenija. Vježbu ponovite kroz 7-10 udaha i izdaha, svaki put pokušavajući udahnuti malo dublje, a trbušnu šupljinu ekspandirati malo više ?
Ležeća varijanta – legnite potrbuške, dlanove preklopite jedan preko drugoga i oslonite čelo na njih. Zatim s dubokim udahom pokušajte trbuh ”odgurnuti od poda” i proširiti u strane. Osjećaj ”čvrstog” i ”aktivnog” donjeg dijela tijela trebao bi biti momentalan. Vježbu ponovite kroz 7-10 udaha i izdaha, svaki put pokušavajući udahnuti malo dublje, a trbuh ”odgurnuti” malo više.
Za kraj vam donosimo video koji govori upravo o ovome o čemu ste čitali, kao i vizualnu demonstraciju obje vježbi disanja.
Zapamtite: dijafragmalno disanje vam se trenutno možda čini čudno i strano, no ukoliko ga počnete ”koristiti” vrlo brzo će vam prijeći u naviku i otkriti cijeli spektar benefita! ?
Izvor: https://fitnes-uciliste.hr/sto-trebate-znati-o-disanju/