Grupni plesni programi
Ova vrsta fitnes programa u našem je centru zastupljena u vidu Zumba treninga. Zumba fitnes program primjeren za sve dobne skupine, neovisno o vašoj kondiciji, prijašnjem iskustvu sa Zumbom ili plesom uopće! Kombinacija veselih latino ritmova i korisnih vježbi preuzetih iz aerobika pun je pogodak.
No kako grupni plesni programi utječu na kvalitetu svakidašnjeg života vježbača i koji su benefiti istoga otkriva nedavno provedeno istraživanje.
Utjecaj grupnih plesnih programa na kvalitetu svakidašnjeg života vježbača
Za uvid u benefite i utjecaj grupnih plesnih programa na kvalitetu svakidašnjeg života vježbača pozvat ćemo se na nedavno provedeno istraživanje (svibanj 2020.). U 16 tjednom istraživanju sudjelovale su sedentarne žene odrasle dobi (35 – 50 godina).
Sudionice su bile podijeljene u dvije (tri) grupe:
a) plesna grupa (Zumba trening)
b) kombinirani program (Zumba trening + funkcionalni trening jakosti)
c) kontrolna grupa (bez aktivnosti)
Zdravstvena kvaliteta života procijenjena je u čak 8 dimenzija:
- Opće zdravlje
- Tjelesno funkcioniranje
- Socijalno funkcioniranje
- Tjelesni status
- Emocionalni status
- Tjelesna bol
- Vitalnost
- Mentalno zdravlje
Rezultati istraživanja
Nakon isteka 16og tjedna istraživanja provedena je usporedba triju referentnih grupa. Kontrolna grupa (bez aktivnosti) značajno se razlikovala – pokazujući znatno slabije rezultate, od obje aktivne grupe. Najveće razlike pokazale su se u tjelesnom funkcioniranju i tjelesnom statusu, te u socijalnom funkcioniranju i mentalnom zdravlju.
Ispitanice prve grupe (Zumba trening) navele su da im se značajno poboljšalo opće zdravlje, tjelesno funkcioniranje, tjelesni status, vitalnost i mentalno zdravlje.
Ispitanice druge grupe (Zumba trening + funkcionalni trening snage) navele su da su najveće benefite primijetile u vitalnosti, te tjelesnom i socijalnom funkcioniranju.
Benefiti grupnih plesnih programa
Opće zdravlje – ples kao jedan od oblika kardio treninga unapređuje rad našeg kardio-vaskularnog sustava (srca i pluća), unapređuje kardio fitnes i pomaže pri regulaciji (smanjenju) prekomjerne tjelesne težine.
Tjelesno funkcioniranje – ples nadalje unapređuje motoričke sposobnosti, koordinaciju, agilnost i stabilnost.
Tjelesni status – ples također ima pozitivan utjecaj na tonus mišića kao i na gustoću i čvrstoću kostiju (smanjuje mogućnost razvoja osteoporoze)
Mentalno zdravlje – kao i svaki drugi oblik rekreacije i ples pozitivno utječe na stvaranje endorfina (hormona sreće) koji se luči za vrijeme, ali svakako nakon završetka treninga. Kod plesnih programa pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje svakako ima glazba kao i osjećaj zajedništva i pripadnosti grupi.
Socijalno funkcioniranje – ples u grupi također ima pozitivan utjecaj na samopouzdanje i razvija naš socijalni identitet.
Zaključak
Plesni fitnes programi (2-3 puta tjedno u trajanju od 45’ do 60’) mogu potaknuti značajne pozitivne promjene u zdravstvenoj kvaliteti života kod odraslih sedentarnih žena i muškaraca! 🙂
Bonus 🙂
Za kraj vam donosimo i kratki ”sneak peek” u par treninga kako biste vidjeli kako to sve izgleda i u praksi 😀
Izvor: https://www.instagram.com/p/CTg-yXgK5rm/
Autor: Matija Jardas